Saturday, May 10, 2014

Kas sulle meeldib Lucian Freud või Odd Nerdrum? ja miks?

Kumb autoportree sulle meeldib? Kas Lucian Freudi või Odd Nerdrumi oma? ja miks?


Odd Nerdrum - The Saviour of Painting (1997)

Painter Working, Reflection, 1993. Lucian FreudSellise provokatiivse küsimuse otsa sattusin kord Facebookis. Tol korral jäi sellele küsimusele vastamata, aga see jäi mind kummitama, kuni tundsin, et pean sellele vastama.
Minu jaoks on muidugi üldse raske vastata sellisele küsimusele. Esiteks ei saa ma neid maale võrrelda. Minu jaoks tundub see peetide ja kaalikate (või banaanide ja virsikute) võrdlemisena, st. ei saa võrrelda kilogramme ja meetreid.
Võib-olla saan ma võrrelda neid kunstnikke, aga nii, et ma ei kisu ühtki tööd, nagu lauset kontekstist välja, vaid proovin võrrelda öeldu terviklikku mõtet.
Seega, kas Sulle meeldib rohkem Freud või Nerdrum?

Ma pean tunnistama, et mulle meeldib rohkem Freud. ja miks?

Mulle kohe väga Freud meeldib. Kes meist kindlat põhjust teab, sest maal mõjub mulle mitte ratsionaalselt, seletatavalt, vaid läbi nägemis- ja tundemeele. Freudi pastoossed ja struktuursed tööd, kui keegi neid mul puutuda laseks, kindlasti ka läbi kompamismeele.  Aga arvatavasti on põhjus selles, et tema tööd on nii kuradi ausad. Ja kõigis neis töödes on tunda teda ennast. Ja seda kahes mõttes, iga töö kannab tema äratuntavat käekirja: pintslilööke, värvipaletti, valitud poose jms, aga need tööd sisaldavad ka osakest füüsilisest kunsnikust endast. Olgugi tegu mõne teise inimese portreega, olgu näo või aktina, on selles maalis alati äratuntav osa kunstnikku ennast. Tema (kohati ebamugavat) ausust, otsekohesust, sensuaalsust, intiimsust, ja seda ei saa välja jätta, ka seksuaalsust.
Huvitav selle loo juures on ka see, et antud tõdemuseni jõudsin ma ainult visuaalselt tema töödega tutvumise järel. Kahjuks muidugi ainult www.wikipaintings.org vahendusel. Kui otsida, siis leiab netist loomulikult palju juttu tema kohta, erinevaid kunstikriitikute analüüse ja uurimusi, või ka kunstnike enda seletusi oma töödele, aga mina ei taha lasta (vähemalt esialgu) kunstikriitikutel oma mõtteid suunata. Las maal ise räägib minuga.
Näiteks leidsin siis sellist infot, et tema maalid ongi nn. autobiograafilised maalid, mis võivad tunduda vaatajale häirivad, aga samas ka ilusad ja intiimsed.

Freud, who lived and worked in London, said his work was purely autobiographical - he painted "the people that interest me and that I care about and think about in rooms I live in and know".
A close relationship with sitters was important to him. He painted several affectionate portraits of his mother and his daughters Bella and Esther were also models.
Sittings could last for a year and sitters were often profoundly affected by the process. One of them once said: "You are the centre of his world while he paints you. But then he moves on to someone else."

(Freud, kes elas ja töötas Londanis, ütles, et tema tööd on puhtalt autobiograafilised, ta maalis "inimesi, kes mind huvitavad ja kellest ma hoolin ning mõtlen ning maalisin nendes ruumides, kus ma ise elan jamida ma tunnen". Lähedane suhe modelli või poseerijaga oli talle oluline. Ta maalis mitmeid tundelisi portreesid oma emast, samuti olid ta tütred Bella ja Ester talle modellideks.
Maalidele poseerimised võisid kesta aasta ja poseerijad olid sageli põhjalikult mõjutatud kogu protsessist. Üks neist ütles: "Sa oled tema maailma keskpunkt ajal, mil ta sind maalib. Aga siis läheb ta edasi järgmise juurde.")

On muidugi kõnekas fakt, et Freudil on teadaolevalt 14 last, tal oli suure naistemehe ja hooletu mänguri reputatsioon, aga sellele vaatamata oli Freud väga privaatne inimene, kes kõneles meiega peamiselt  läbi oma maalide ja siis juba väga ausalt.

Mu mõtted jooksevad oma rada ja leian end mõttelt, et kui hea maali tunnus ongi see, kui kunstnik paneb end äratuntavalt ja ausalt kõikide oma maalide sisse, siis milline on minu äratuntav osa, mis läheb minu maalide sisse? Kas ma olen aus, kui ma maalin? Kas ma üldse julgen nii avali ja aus olla, et mu maalid kannaksid seda aususe tunnet ja viiksid ka vaatajani?

Järgmine kord vaatame siis Odd Nerdrumi natuke lähemalt.

Aga kirjuta mulle kommentaaridesse, kumb autoportree sulle meeldib? Kas Lucian Freudi või Odd Nerdrumi oma? ja miks?

No comments:

Post a Comment