Tuesday, November 12, 2013

Kuidas teha niiskena püsivat akrüülvärvide paletti

Kui mina tutvusin akrüülvärvidega, siis olin vaimustuses nende ilusatest erksatest värvidest ja kiirest kuivamisajast, mis lubab oma vead ikka ja jälle kohe üle maalida. Kiire kuivamisaeg aga tekitas ühtlasi raskusi - värvid kuivasid nii kiiresti, et sageli olid värvid ja segud maalitunnis paletil jõudnud kuivada enne, kui maal valmis sai.

Lisaks sellele soovisin ka kodus maalida, aga kodus pidin arvestama ka "koduste faktoritega", kelle ja mille tõttu maali valmimise aeg pikenes veelgi. Koduste faktorite all pean silmas lapsi, toidu valmistamist ja muid selliseid koduseid asjatoimetusi, mis sind maalimise juurest pidevalt ära sunnivad, samal ajal akrüülvärvid muudkui kuivavad.

Otsisin abi Ilmatu Suurest Internetist, et mida selle ülikiire kuivamise vastu, mis lausa takistas rahulikku maalimist, ette võtta. Ja abi ka leidsin. Inglise keelne internet on infost pungil, mida ei saa öelda eesti keelse inforuumi kohta.  Jagan leitud infot nüüd siin eesti keeles.

Vaja on: plastmasskarpi, majapidamispaberit (köögipaber ehk paberist köögirätik) ja küpsetuspaberit. vett.

1. Otsi kodust kapist või osta mõnest "Koduekstra" laadsest pudi-padi poest üks (hiljem võid vajada mitut erinevate värvikoosluste või erinevate maalide jaoks :)) hermeetiliselt suletava kaanega plastmasskarp.2. Aseta karbi põhja või karbi kaanele paarikordselt paberist köögirätikud ("kitchen towels" ehk majapidamipaber). Kui maalid püsti, siis karbi kaant on mugavam kasutada käes hoitava paletina.

3. Niisuta täielikult köögirätikud. Võid seda teha kraani all või käega vett paberile tilgutades. Üleliigne vesi nõruta ära.

4. Aseta niiskele köögipaberile küpsetuspaber.


5. Vajuta see käega kinni, et küpsetuspaber oleks kindlalt vastu niisket köögipaberit.


6. Palett on valmis, võid sinna asetada värvid.7. Kui kauemaks oma tööst eemale pead minema, siis pane karp kinni. (Kui tegid paleti karbi kaanele, siis aseta karp tagurpidi kaanele.) Värvid seisavad värskete ja töökorras olevatena ligemale nädala või kauemgi.

Kui värvid liiga vedelaks on läinud, siis on köögipaber ilmselt liiga märg. Sel juhul nõruta sealt üleliigne vesi ära. Kui köögipaber on ära kuivanud, siis tee see uuesti niiskeks. Värvide pealispinna niisutamiseks võid neile pritsipudeliga ka vett peale pritsida.

Anna tagasisidet, kas sellest artiklist oli abi.


No comments:

Post a Comment